Historia ?>

Historia

Oczami Janusza- wokalisty SZTORM 68,

Grupa SZTORM 68 powstawła w pierwszym kwartale 1991r. Założycielami byli:Tomek-gitara(ex.Grunwald) oraz Janusz-śpiew (ex.Szczerbiec). Na początku kształtował się obraz ideologiczny zespołu, bez konkretnych realizacji muzycznych. Pierwsza próba miała miesjce w Skoczowie w lecie. Wówczas pojawił się Alek(perkusja), a na gotarze basowej wspomógł nas jednorazowo Jurek (Szczerbiec). Regularne próby rozpoczęły się jesienią w Krakowie. Na gitarze basowej grał z nami Grzesiek, zastąpiony później przez Roberta. Wtedy to powstał materiał, który ogólnie znany jest z pierwszego dema kapeli.Zarejestrowaliśmy go w Krakowie w dniach 6,7,11 grudnia. Pierwszy koncert zagraliśmy we Wrocławiu w marcu 1992 r.Po nim zespół opuścił Robert,a na jego miejsce przyszedł Bartek i w tym składzie zespół przeżywał swój złoty okres.

Całą wiosnę mięliśmy regularne próby i wówczas powstało większość utworów jakie znalazły się na „Sprawie wartej krwi”. Zagraliśmy w Proszowicach, a w dalszej kolejności w Toruniu, Szczytnie i Żorach. Wszystko to trwało do wiosny 1993 r.Brak czasu Alka jak również „wymuszona” nieobecność Bartka zawiesiła działalność zespołu. Postanowiliśmy jednak zarejestrować nowy materiał i weszliśmy na jesień 1993 r. do studia w Czechowicach, które załatwił nam przyjaciel grupy- Jarek. Nie mięliśmy przed tym nagraniem żadnych prób i oczywiście musieliśmy szybko uwinąć się z powodu braków finansowych. Cała sesja trwała trzy noce. Na tym zakończył się pierwszy okres SZTORM 68.

W 1996/97 r. pracowałem razem z Igorem z Ofensywy w jednym zakładzie pracy więc mięliśmy czas, aby wspólnie ułożyć kilka kawałków. Zaczęliśmy próby w Skoczowie, w domu Kazika ,z którym grałem wcześniej w Szczerbcu. Skład zespołu: Tomek-gitara, Igor-bass, Kazik-perkusja, Janusz-śpiew. Niestety Igor rozpoczął służbę wojskową,a gdy po niej powrócił to wyjechał do Gdańska nie dając szans na wspólne granie.Próbowaliśmy jeszcze z Tomkiem reanimować zespół z chłopakami z Trzebini, ale tylko jeden z nich był sprawnym muzykiem,więc znowu wszystko spełzło na panewce. Jednak z tego okresu mięliśmy kilka niezłych numerów jak chociażby „Ten kraj jest nasz” i dzięki pomocy Bosego, który zorganizował perkusistę udało się nagrać pięć utworów ogólnie znanych ze splitu z The Gits w 2004 r. Tematyka kawałków była lżejszego kalibru niż poprzednie dwa materiały .Na tym zakończył się drugi okres SZTORM 68.

Perkusistą ,który nagrał z nami utwory z „Muzyki dla elity” był Marcin, z którym od owego nagrania zaprzyjaźniłem się. W międzyczasie podjąłem kilka prób, aby namówić Tomka do dalszego grania-niestety bez skutku.Wtedy wyciągnął do mnie rękę Marcin oferując mi swoją pomoc,wiedział bowiem,że Sztorm bardzo dużo dla mnie znaczy.
Ja odnalazłem Igora i we trójkę stworzyliśmy najnowszą odsłonę SZTORM 68